Çin Gezisi (vLog)

Çin gezisi vLog’u sonunda yayında. Başıma gelenler ve olan biten her şeyi bu videoda paylaşıyorum.

CES Asia 2016 için davet edildiğim Çin, hayatımda ilk gez gideceğim ülkelerden biriydi. Sahip olduğu yönetim şeklinin diğer ülkelerin vatandaşları tarafından bilinmemesi için belli bir çaba sarf edildiğini de anlamış oldum.

Çin gezisi sonunda öğrendiğim en önemli şey; Çin’in gerçekten çok gelişmiş, medeni bir memleket olduğu.

Çin gezisi özeti: herkes işini yapıyor

Bir kere herkes çok disiplinli. Herkes, ne yapması gerektiğini biliyor ve herkes işini yapıyor. Çin gezisi videosunda da söylediğim gibi başarılı olmalarının sırrı şu; herkes işini yapıyor ve iyi yapmak için çok çalışıyor.

Çin’den gelen ürünlerin ucuz ve kalitesiz olduğu fikri herkesin bilinçaltına yerleştirilmiş olmasına rağmen, herkesin elinde tuttuğu ve çoğu kişinin de sosyal statü belirttiğini düşündüğü iPhone’ların da Çinliler tarafından üretildiğini unutmamak gerekir.

Çin gezisi sırasında en çok CES Asia 2016 zamanımı aldı
Çin gezisi sırasında en çok CES Asia 2016 zamanımı aldı

Bu arada iPhone demişken, Çin gezisi sonrasında aklımda kalan ilginç bir bilgi de, hemen hemen herkesin deli gibi iPhone kullanması oldu. Çin’in gururu olan Huawei, Xiaomi, ZTE gibi markalar, Apple gibi hayran kitlesi oluşturmamış.

Gittiğim şehir olan Shanghai‘da geçen 3 gecenin önemli kısmını, CES Asia 2016 etkinliği aldı. Kaldığımız otel, Century Park yakınında bulunan Crown Plaza idi. Otelin kahvaltısı fena değil ama öğle ve akşam yemekleri konusunda beklentileriniz tam olarak karşılanmayabilir.

Aç kalmadık ama…

Yemek konusunda söylemem gereken tek şey şu; Çin, bahsedildiği gibi aç kalacağınız bir yer değil. Ne isterseniz onu bulup yiyebiliyorsunuz. Hatta Türk kebapçısı bile bulduk. Sadece, bazı deniz mahsüllerinin pişirilmesi sırasında etrafa yayılan koku, herkesin hoşuna gitmeyebilir.

Bu gezi ile beraber, uygun fiyatlı elektronik eşya konusunda ise beklentilerimiz tam olarak karşılanmadı. Öyle ki; kürsel markaları uygun fiyatlı bulamadık ancak yerli markaları (Xiaomi, Meizu, gibi) uygun fiyata almayı başardım. Hatta isteyen çok oldu diye fazladan da aldım.

Çin gezisi bu adamlarla güzel

Çin gezisi için en büyük şansım, ekibin de çok kafa adamlardan oluşması. Ahmet Usta ve Erdi Özüağ ile beraber geçen her dakika kahkaha ve ilginç konularla doluydu diyebilirim. Bunun bir kısmını zaten videoda da göreceksiniz.

Zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Takip etmek isterseniz, sosyal medya hesaplarım şöyle;

Çin Gezisi (vLog)” üzerine 3 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir