Markalı kasko dönemi başlıyor: FKasko

Ford Otosan’ın liderliğinde, Güneş Sigorta ve Allianz işbirliği ile hazırlanan yeni hizmet FKasko, basın mensuplarına tanıtıldı.

Bu toplantıya, bizzat ben de katıldım.

Ford Otosan, Allianz ve Güneş Sigorta işbirliğiyle gerçekleşen toplantıya ilgi büyüktü.
Ford Otosan, Allianz ve Güneş Sigorta işbirliğiyle gerçekleşen toplantıya ilgi büyüktü.

Piyasada birçok sigorta şirketi tarafından sunulan sayısız kasko seçeneği bulunuyor. Ford, kendi markasını da işin içine katarak farklı bir hizmet sunmayı hedefliyor.

FKasko’nun diğerlerinden farkı nedir?

En önemli fark; kasko hizmetlerinde sigorta şirketinin kendi kalite güvence sistemine Ford’un kalite ve güvenlik standartlarını da dahil etmesi. Bu kriter, özellikle doğru parça ve onarım için doğru operasyon gerekliliğini güvence altına alıyor. Son zamanlarda piyasada sayısı epey yükselen kopya parça (“çakma” tabiri de kullanılıyor) ve uzman olmayan kişiler tarafından aracınıza onarım için yapılan operasyonlar, size kısa zaman içerisinde karlı gibi görünse de zamanla astarı yüzünden pahalı hale gelebiliyor.

FKasko, hem yedek parça hem de operasyon yapacak servis konusunda en yüksek kalitede hizmet imkanı tanıyor.

FKasko’nun bir diğer avantajı da belli limitler dahilinde eksper beklemeden işlem yaptırabilme olanağı sağlamak. Bu güveni sağlamak, açıkça söylemek gerekirse siforta şirketleri açısından cesaret isteyen bir iş. Bu güveni kötüye kullanımı engellemek için belirlenen limitler ise 500 TL ve 1000 TL olarak belirlenmiş. Bu iki rakamın farkı, FKasko hizmetini hangi sigorta şirketinden aldığınıza bağlı. Yazının başında bahsettiğim iki sigorta şirketinden biri olan Güneş Sigorta’dan hizmet alırsanız 500 TL, Allianz’dan alırsanız 1000 TL limitiniz bulunuyor.

Diğer kasko seçeneklerinde kazasızlık indirimi %60’larda iken FKasko’da kazasızlık indirimi %65’e çıkabiliyor.

Cam değişimine dikkat!

Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, sunulan hizmetlerde önceliğin can güvenliği olduğunu söyledi.
Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, sunulan hizmetlerde önceliğin can güvenliği olduğunu söyledi.

Yılda bir kez ön cam değişimi de FKasko’da sunulan seçenekler arasında. Bu cümleden sonra “Bir başka markadan kaskom var ve bana da aynı seçeneği sunuyor, ne fark var ki?” diye sorabilirsiniz. Bu soruya verilen yanıt bana da oldukça mantıklı geldi. Şöyle ki; ön camın güvenlik için önemi pek yüksek.

Kaza testlerinde ön cam, çok önemli bir ağırlığa sahip. Bu camı değiştireceğini iddia eden diğer kasko şirketleri, değiştirilecek cam ile ilgili net bir taahhütte bulunmuyor. Bu, orijinal camdan daha düşük kalitede bir cam anlamına da gelebiliyor. Oysa FKasko hizmetinden faydalananlar, yazının başında belirttiğimiz Ford güvenlik ve kalite standarlarına uygun olarak gerçekleşeceğinden olayı, güvenliğiniz için son derece önemli olan bu parça içinde huzur içinde işlem yaptırabiliyorsunuz.

Bu hizmetlere, her ne kadar başınıza hiç gelmeyeceğini düşünseniz de varlığını muhafaza eden yanlış akaryakıt tehlikesini eklemek gerekiyor. FKasko, bu problemde de size en iyi şekilde yardımcı olmak için kolları sıvamış durumda. Bu istenmeyen durum, bir şekilde gerçekleştiğinde gerekli her türlü işlemi, yine FKasko üstleniyor.

Pozitif ayrımcılık var

FKasko’nun sunduğu bir diğer avantaj da pozitif ayrımcılık. Bunu biraz daha açalım. Mesela aracınızda meydana gelen ufak çaplı göçükler, çizik ve sıyrıklar, kumaş üzerindeki sigara yanıkları, cam çatlakları, konsol ve direksiyon simidi yüzeyinde oluşan tahribatlar, poliçede belirtilen limitler çerçevesinde, mini onarım teknikleri ile Ford kalite standartlarına uygun servislerde tamir edilirken; bu işlem, sigortalının hasarsızlık indirim kademesini etkilemiyor.

İkinci el değerini etkiler mi?

FKasko hizmeti anlatılırken, aracın ikinci el değerini muhafaza etmek de sık sık gündeme geldi. Şöyle ki, sahip olduğunuz aracın kolay satılabiliyor olması da ayrı bir avantaj. FKasko ürününden faydalanan araç sahipleri, bu avantajdan da sonuna kadar faydalanmış oluyorlar. Ford kalite ve güvenlik standartlarıyla bakım ve onarımları yapılmış olan araçlar, ikinci el değerini diğer kasko seçeneklerinden faydalanan araçlara göre daha iyi muhafaza etmiş oluyorlar.

Biraz da Ford’dan bahsedelim

Ford Otosan, ülkemizde 8. kez üst üste toplam araç satışında lider olmuş bir marka. 2009’da 86.791 araç satışı ile toplam pazarın %15,1’ini elinde tutuyor.

Türkiye’de yaklaşık 14 milyon araç bulunuyor. Bu araçların 10 milyona yakını otomobil. Bu otomobiller arasında Ford markasına sahip olanların sayısı ise 850 bin.

Ülkemizde kasko yapılan araç sayılarına bakıldığında da ilginç rakamlar var;

  • Otomobiller (%30’u kaskolu)
  • Ticari araçlar (%36’sı kaskolu)
  • Ağır taşıtlar (%38’i kaskolu)

FKasko’nun hedefleri

Ford Otosan, basın mensuplarının karşısına bu toplantıda epey umutlu çıktı. Toplam satışlarının %20’sine FKasko hizmetini de ulaştırmak istediklerini belirten yetkililer, bu oranın yaklaşık 15 bin araç anlamına geldiğini ifade ettiler.

Ford ile daha da yakın

Otomobil dünyasına artık daha yakın duracağımızı, son gelişmeleri ve teknolojileri okurlarımıza ulaştıracağımızı bilmenizi isterim. Ülkemizde üretim gerçekleştiren Ford Otosan gibi değerli markalarla daha yakın işbirliğine girerek, en güncel bilgileri ulaştıracağız.

wpengine hakkında

This is the "wpengine" admin user that our staff uses to gain access to your admin area to provide support and troubleshooting. It can only be accessed by a button in our secure log that auto generates a password and dumps that password after the staff member has logged in. We have taken extreme measures to ensure that our own user is not going to be misused to harm any of our clients sites.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir