ShiftDelete.Net’in son durumu hakkında bilgiler

Geçtiğimiz günlerde, Ekşisözlük’te ShiftDelete.Net için yazılan bazı güncel eleştirilere bakarken, gözüm ilk yazılan entry’e gitti. Şöyle yazıyor;

“internet, donanim ve yazılım üzerine nefis inceleme yazılarının olduğu, video kursların bulunduğu, uslübundaki mizahla en sıkıcı konuların bile zevkle okunabileği bir site olma yolunda.. henüz yeni ama büyüme potansiyeli çok yüksek..”
Tarih: 10.06.2005

Tamamen kendi kaynaklarımızla 7 yılı doldurmak üzereyiz. Bu 7 yıl içinde çalıştığımız ekip arkadaşlarımızı yazmaya kalkarsam, sanırım Türkiye’deki bilişim basınında olup da bizimle çalışmayan çok az kişi geriye kalır.

Bazıları, işin stresine dayanamadı, bazıları ile biz yolları ayırmak zorunda kaldık. Yönetimden (yani benden) kaynaklanan hataları da ekleyebilirim buna. Kısıtlı kaynaklar, Türkiye’de bir ilki yapmanın getirdiği acemilik derken, bugünlere gelmiş durumdayız.

Bugünlerden kastı, sayılarla ifade etmemde fayda var;

 • Günlük ortalama tekil ziyaretçi: 160.000 kişi
 • Günlük, ortalama sayfa izlenme: 400.000 sayfa

İstatistikler, bir önceki aya göre %15 büyüme eğiliminde devam ediyor.

Bu rakamlara mobil veriler dahil değil. Mobil arabirimimizi cep telefonlarından ziyaret edenlere ait sayılar ise şöyle;

 • Günlük ortalama tekil ziyaretçi: 10.000 kişi
 • Günlük, ortalama sayfa izlenme: 23.000 sayfa

Bu alanın istatistikleri ise normal arabirimden daha fazla olarak %25 büyüme eğilimindeseyrediyor.

Türkiye’de yaptığımız ilkler de sektöre yenilikler getirerek, internet kullanıcılarının içeriklerden daha fazla istifade etmesine olanak sağladı. Bunlar arasında;

 • Türkiye’deki ilk videolu inceleme yapan
 • Türkiye’deki ilk 3D ürün inceleme yapan
 • iPad’e özel, ilk özgün teknoloji dergisini yayına açan
 • Haber portallarına ve ajanslara özgün içerik sağlayan
 • Yurtdışındaki fuarlardan canlı yayın ve videolar sunan

yayın olmak, ShiftDelete.Net’e nasip oldu.

Önümdeki 15 günlük iş yükü arasında, büyümeye hizmet edecek altyapıyı oluşturma görevi ilk sıralarda yer alıyor. Bu altyapı yatırımından sonra, verileri daha da yükseltecek olan projeleri sırasıyla hayata geçirmeye sıra geliyor.

Yıllardır devam eden bir ritüel var. Ekibimizde bir süre çalıştıktan sonra “İşi öğrendik. Neden biz de bir ShiftDelete.Net kurmuyoruz” diyerek ayrılırlar, bir şeyler denerler ve 1 yılı geçmeden de kapatırlar.

Ekibimizde olup, yollarımızı bir şekilde ayırdığımız arkadaşların sitelerine arada bakıyorum. Başlık, görsel, teknik özellik, forum entegrasyonu gibi çok sayıda karakteristik özelliğimizi kopyalayarak hayatta kalmaya çalışanlar var.

Zamanında ekibimizde, genel yayın yönetmenliği, yazı işleri müdürlüğü, haber müdürlüğü gibi önemli pozisyonlarda uzun süre görev alan dostlarımızın yeni yerlerine transfer olmasından sonra durumun ne olduğunu kontrol edersek, ortaya aşağıdaki grafik çıkıyor.

Yazının başında paylaştığım Ekşisözlük mesajının sahibi olan yazar, çok iyi tahminlerde bulunmuş.Bu gücün arkasındaki sır, ne teknik ne de maddi destek. Sır değil, o nedenle rahatlıkla açıklayabilirim; okur desteği.

Ben de dâhil olmak üzere, site içeriğine yön veren kişiler gelip geçici. Kalıcı olan ise; okurlar tarafından algılanan marka.

Onca köklü bilişim yayını, elveda yazısı ile okurlarıyla helalleştiler. Tüm dünyada marka olmuş yabancı siteler, en fazla 1 yıl dayanabildiler. ShiftDelete.Net ise büyüyerek hayatına devam ediyor.

Zor olan şeyi başardık, kabul ediyorum ve gururlanıyorum.

Ama zor olan; günde 160 bin kişiye ulaşmak değildi. Geleceğine, sahibinin değil ekibinin ve okurunun karar verdiği bir platformu hazırlamak ve ayakta tutmaktı.

İşimi gerçekten çok seviyorum.

Ülkemizdeki internet kullanıcılarının, sahip olduğu teknolojilerden daha fazla istifade etmeleri için elimden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğim.

Allah nazardan saklasın.

ShiftDelete.Net’in son durumu hakkında bilgiler” üzerine 8 yorum

 1. Gerçekten sizi tebrik ederim. İbretle izliyorum sitedeki gelişmeleri. Ayrıca tasarımınızı eleştirenler bence yanlış yapıyor. Gayet açık ve sade bir tasarımınız var. Haber okurken zevk alıyorum. Günde bir çok haber giriliyor. Biraz tatilii hak ediyorsunuz bence 😉 Varol shiftdelete.net varol hakkı alkan 🙂

 2. Gerçekten imrenerek okudum 🙂 Shiftdelet’i kurulduğu günden beri takip edenlerdenim an ve an büyümesine şahit oldum desem yeridir. Yeri geldi forumda takıldık yeri geldik incelemelerden yararlandık. Bir Bilgisayar Müh. öğrencisi ve teknoloji meraklısı olarak izlemeye devam ediyoruz 🙂 Bilgiyarın basına gecince günlük olarak takip ettiğim sitelerden biri SDN. Tebrikler Sdn ekibi 🙂 Tebrikler Hakkı abi..

 3. Kusura bakmayın ama bu kadar büyütülmez. Haber7.com dan içerik anlaşması yapmasaydınız bugünlere biraz zor gelirdiniz.

 4. Hakan kardeşime sorarım ? Zamanında Kim reklam yapmadan büyüdü ? Facebook mu, Hi5 mi ? Netlog mu ? İnternet haber sayfalarını açınca “Facebook şöyle, facebook böyle” haberlerini sen bedavadan yapıldığını zannetmiyorsun herhalde. Viral reklam nedir önce bir araştır haber ajansları zamanında Facebook veya X web sayfası daha ismini duyurmamışken bu şekilde beynimize kazıdı. Burada senin eleştireceğin yerde tebrik etmen gerekir böyle bir anlaşma için. Sen gazete ismi geçen doktorların bedavadan yazısını yazdığını, markafoni’nin bedavadan övüldüğünü zannediyorsun. Bugün basın açıklamaları için bile Klüpler para ödüyor. Bedavadan kimse kimsenin peşinden koşmaz anlayacağın. SDN Bilgi aktarımını emeğini haber7 ile paylaşmış ki onlarda bu şekilde karşılıklı anlaşma salamışlar. Anlayacağın alan memnun satan menun derlerya bize alkışlamak düşer. Neden böyle bir açıklama gereksinimi duydum inan bilmiyorum 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir